O czym należy pamiętać w pierwszych dniach w nowej firmie?

Osobiście w swoim życiu miałam kilka prac i każda była na swój sposób inna. Nauczyłam się, że najważniejsze, aby nie oceniać tej zmiany po pierwszym dniu czy nawet tygodniu. Zamiany dla większości z nas są trudne, dlatego początkowo wszystko może wydawać się ciężkie czy nie do ogarnięcia. Każdy jednak potrzebuje czasu na wdrożenie się, zapoznanie z nowymi współpracownikami, czy poznanie zasad i tradycji panujących w organizacji.

Sama doświadczyłam sytuacji, kiedy po pierwszym dniu pracy byłam załamana i myślałam, że będzie to najgorsza praca w moim życiu… Jednak kiedy po ponad roku przyszło do pożegnania się z obecnym miejscem pracy, okazało się, że początkowe obawy i wątpliwości były zbędne. Każdy potrzebuje czasu na zaaklimatyzowanie się i nauczenie nowych rzeczy. Dlatego pamiętaj – coś co początkowo wydaje się trudne, po czasie przechodzi w rutynę i coś zupełnie normalnego.

Kolejną sprawą, o której warto pamiętać jest to, że jeśli czegoś nie wiesz – pytaj bardziej doświadczonych pracowników. Nie myśl, że ktoś pomyśli, iż jesteś mało kompetentny. Wręcz przeciwnie. Na pewno wszyscy docenią Twoje starania i to, że jesteś chętny do nauki nowych umiejętności. Niewiedza nie jest powodem do wstydu, ważne aby chcieć ją przezwyciężać. Mimo, że w poprzedniej firmie mogłeś być mózgiem organizacji – nie załamuj się. Ciesz się, że możesz zyskać nowe kompetencje.

Wychodź z inicjatywą. Masz pomysł jak usprawnić pracę? Może uważasz, że grupa potrzebuje integracji? Zaproponuj jakieś zmiany, wyjście ze współpracownikami Dzięki temu zapoznasz się z nowym dla Ciebie otoczeniem. Również zaprocentuje to w przyszłości i wszyscy zobaczą, że zależy Ci na dobrej i miłej współpracy.

W pracy spędzamy bardzo dużo czasu, dlatego warto, aby chodzić do niej z pozytywnym nastawieniem. Jeśli uważasz, że Twoja praca Cię nie satysfakcjonuje lub po prostu szukasz pracy – napisz do nas. Z chęcią pomożemy!

Monika